Výhody a nevýhody platebních karet

Pomalu ale jistě se svět stále víc a víc orientuje na možnost platit téměř na všech obchodních místech platební kartou. Získat takovou kartu již není vůbec nijak složité, většinou ji dostaneme automaticky při založení našeho běžného účtu v bankovním ústavu. Postupem času se vyvinuly další druhy karet, které nám poskytují možnost čerpat i peníze zapůjčené u banky, můžeme s nimi platit přes internet, vybírat hotovost, některé dokonce vydávají i soukromé nebankovní instituce. Orientace ve velmi široké nabídce karet může být také poněkud složitá. Každý klient si však může vybrat produkt, který nejvíce vyhovuje právě jeho potřebám a požadavkům.

Mít vlastní platební kartu se již pro nás stalo naprostou samozřejmostí. To nám dosvědčuje, že takový způsob placení má určitě své neocenitelné výhody. Z důvodu bezpečnosti je velmi výhodné nenosit s sebou větší množství hotovosti, nýbrž jen malou plastovou kartu, kterou v případě ztráty můžeme nechat ihned zablokovat. Bezpečnost karet je také posílena množstvím ochranných prvků. Jejich obsluha je velmi snadná, u karet k účtu si můžeme předem zvolit maximální denní či týdenní limit, který je možný vyčerpat, a tak lépe kontrolovat tok svých financí. Naopak karty kreditní nám mohou pomoci v situacích, kdy je potřeba zaplatit větší finanční obnos. U karet vydaných přímo obchodníkem je možné využívat různých slev při platbě v jeho obchodních pobočkách. A pro cestovatele je neocenitelnou výhodou možnost platit v cizině bez nutnosti absolvovat procedury se směňováním peněz a platbou směnárenských poplatků. Taktéž jsou ke kartě nabízeny nejrůznější druhy pojištění včetně cestovního.

Nevýhodou karet by mohlo být účtování poplatků za jejich vydání, vedení, blokaci a podobně. Dále se přece jen může stát, že bude karta zneužita, proto je nutné postupovat při platbách a manipulacích s kartou bezpečným způsobem, zvláště co se týče informací o PINU. U kreditních karet může být nevýhodou poměrně vysoký úrok při splácení vyčerpané částky, na druhou stranu však většina bank nabízí bezúročné období, během kterého částku splatíme bez jakéhokoli navýšení.