Kreditní karty

Jak již z jejich názvu vyplývá, kreditní karta disponuje určitým kreditním limitem umožňujícím čerpat finanční prostředky mimo peníze uložené na našem běžném účtu. Kreditní karta se totiž obvykle k žádnému účtu nevztahuje, slouží tedy jako určitý druh úvěru, který můžeme z karty vyčerpat a následně jej splácet. Karta tedy často slouží jako finanční rezerva pro nenadálé situace, ale samozřejmě může být použita i pro běžné a plánované finanční výdaje.

Kreditní karta má obvykle všechny funkce jako běžná debetní karta k účtu. Je možné platit bezhotovostně v obchodě, vybírat z bankomatů, karty jsou často mezinárodně uznávané, lze k nim sjednat pojištění atd. U některých z těchto služeb, jako například u výběru hotovosti z bankomatu, musíme počítat obvykle s poněkud vyšším poplatkem. Naopak pojištění může (ale nemusí) být ke kartě sjednáno zdarma.

Velkou výhodou kreditních karet je bezúročné období. Prakticky funguje tak, že do určitého data můžeme vyčerpanou částku kreditního limitu splatit bez jakéhokoli úroku, a to většinou příkazem k úhradě, inkasem či složenkou. Období bezúročného splácení se nejčastěji pohybuje mezi 45 - 56 dny. Pokud však toto období promeškáme, bývá následně úrok velmi vysoký – přibližně 20 - 26 % p.a. Také je dobré vědět, že pro výběry z bankomatu obvykle žádné bezúročné období není, proto je mnohem výhodnější kartou přímo platit než vybírat peníze.

Platnost karty se obvykle stanovuje na určitou dobu, ve většině případů na období jednoho až tří let. Pro sjednání kreditní karty je nutné splňovat několik podmínek, které si individuálně určuje přímo banka. Nejčastěji se jedná o věkovou hranici 18 let a občanství ČR. Dalším rozhodujícím požadavkem pro vydání karty je obvykle stálý měsíční příjem klienta. Pro různé druhy karet jsou stanoveny různé nutné výše měsíčního příjmu. Ten se následně dokazuje při sjednávání karty potvrzením o výši pracovního příjmu, případně živnostenským listem a daňovým přiznáním za poslední rok u osoby samostatně výdělečně činné.