Historie platebních karet

V dnešní době platební karty všech druhů a typů používáme tak automaticky, že málokoho z nás napadne myšlenka, jak se tento nápad zrodil a co všechno se muselo stát do doby, než se karty staly natolik samozřejmými jako dnes. Můžeme říct, že úplné počátky bezhotovostní platby se datují už na konec devatenáctého století.

Již v roce 1870 byly v USA zavedeny tzv. „úvěrové známky“, které umožňovaly stálým zákazníkům nakupovat u svých prodejců na úvěr. Do Evropy se obdobný princip dostal o deset let později, když byly v Británii vydány poukázky Credit Voucher od společnosti Provident Clothing Group.

O první skutečné platební kartě můžeme mluvit v souvislosti s rokem 1914. Snahy telegrafní společnosti Western Union Telegraph Company udržet si své zákazníky a podporovat je ve využívání svých služeb vyústily ve vydání karty, se kterou bylo možné telefonovat a zasílat telegramy bez následného placení. Majitel karty svůj účet zaplatit až po zaslání faktury.

Na rok 1950 připadá další významná událost. Američan Frank McNamara zakládá společnost Diners Club, která začíná vydávat karty pro bezhotovostní placení ve vyznačených restauracích, hotelech a obchodech. K tomuto nápadu ho údajně přivedl incident, kdy si zapomněl svou peněženku doma, a při placení v restauraci mu majitel restaurace odložil platbu až na konec měsíce. První karty tohoto typu byly pojmenovány Diners Club Card a velmi brzy se rozšířila nejen po spojených státech, ale i do Evropy.

První banka vydávající platební karty se jmenovala The Franklin National Bank a sídlila (jak jinak) v Americe. Začala vydávat plechové karty pro své klienty. První plastové karty vydala v roce 1958 Bank of America. Tyto karty již mohly být použity k platbě přes mechanické snímače – imprintery.

Trvalo ještě nějaký čas, než se platební karty rozšířili i do Československa. Vůbec první kartou u nás byla karta k tuzexovému účtu vydaná Živnostenskou bankou v roce 1988. O tři roky stejný bankovní ústav vydal první Visa kartu u nás. S kartami určenými zvláště pro výběry z bankomatů přišla Česká spořitelna na začátku 90 let. Přibližně další desetiletí pak trvalo, než se u nás rozšířily kreditní a charge karty. Ty svůj velký vzestup v České republice zažívají od roku 2001.