Debetní karty

Zkušenosti s používáním debetní karty již má naprostá většina z nás. Právě pod tímto pro někoho možná trochu záhadným pojmenováním se totiž skrývá platební karta spojená s naším běžným účtem. Princip jejího fungování je velmi jednoduchý. Prostřednictvím karty čerpáme svoje vlastní finanční prostředky uložené na bankovním účtu. Pro mnoho lidí je právě disponování vlastními penězi rozhodujícím důvodem pro používání debetních karet, a ne například karet kreditních, kde ve své podstatě čerpáme peníze zapůjčené od banky.

Debetní karty mají spoustu různých funkcí. Samozřejmě s nimi lze provádět bezhotovostní platby přímo u obchodníka. Dalším velmi oblíbeným způsobem jejich využití je výběr hotovosti z bankomatu, což je u debetních karet mnohem výhodnější než u kreditních, kde mohou být poplatky spojené s touto transakcí značně vysoké. Ke kartám lze sjednat různé druhy pojištění, ať už cestovní nebo pojištění proti krádeži a zneužití.

Některé debetní karty jsou vydávány automaticky a zdarma hned při založení účtu u daného bankovního ústavu. Příkladem může být velmi rozšířená karta Visa Electron. Takové druhy karet jsou povětšinou užívány především k výběru z bankomatu, i když je samozřejmě možná i bezhotovostní platba. Poněkud dražší variantou mohou být embosované mezinárodně uznávané karty jako například Eurocard /Mastercard Standard popřípadě Visa Classic. Za tyto karty je zpravidla nutné zaplatit poplatek.

Jedním ze způsobů jak kontrolovat nakládání s finančními prostředky slouží limit debetní karty. Obvykle bývá na kartě nastaven denní nebo týdenní limit, který určuje přímo banka, avšak pokud klient s tímto limitem spokojen není, může zažádat o jeho navýšení či snížení.

Je také dobré zorientovat se poplatcích, které jsou s kartou spjaty. Ať už se jedná o její vydání, vedení nebo blokaci, vždy je nutné brát v potaz, k jakým účelům budeme kartu převážně používat. Obecně můžeme říct, že se nemusíme bát poplatků při bezhotovostní platbě ani v České republice ani v zahraničí. Naproti tomu za výběr z bankomatu poplatek zaplatíme vždycky, i když banka může nabízen například bonusy v podobě několika výběrů zdarma a podobně.